Časopis Předplatné Inzerce Redakce Archiv Konference Waste forum

Právě vyšlo letní dvojčíslo OF

Bioodpady: Nezastupitelná úloha kompostu pro vznik cirkulárního Česka

Zpřísňující se legislativa Evropské unie i České republiky týkající se skládkování a rostoucí problémy v zemědělské krajině, která nedokáže v potřebné míře zadržovat vodu, by teoreticky měly vést naše politiky a společnost k zásadním změnám v oblasti opětovného využívání dosud sporadicky využívaných zdrojů. Například kompostů. To se ale prakticky neděje, respektive děje se tak v míře nepatrné, ke škodě všech, píše v novém čísle časopisu Odpadové fórum, věnované bioodpadu, agroanalytik a šéfredaktor portálu Naše voda Petr Havel.

Českou republiku při přechodu na cirkulární ekonomiku čekají velké změny. S ředitelem odboru odpadů MŽP Jaromírem Manhartem jsme si povídali o připravované cirkulární strategii, jeho postoji k energetickému využívání odpadů, připravované TAP vyhlášce, sanacích skládek, polském odpadovém hospodářství, využívání druhotných surovin i o omezování jednorázových plastů.

Ohlas čtenářů nám tentokrát napsal generální ředitel Karlovarských minerálních vod Alessandro Pasquale. PET je podle něj skvělý a cenný materiál, který může být opakovaně recyklován do nových lahví. Bohužel i v jinak záslužných žlutých kontejnerech se PET často znečistí, což ztěžuje nebo znemožňuje jeho recyklaci. Kvůli neefektivnímu systému se z oběhu ročně bez nového využití ztratí cenný PET materiál v hodnotě až stovek milionů korun, upozorňuje generální ředitel.

Anotace čísla ZDE.