Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.internal_encoding is deprecated in /DISK2/WWW/odpadoveforum.cz/www/new/libs/Nette/loader.php on line 30 10/2017 | odpadoveforum.cz
O nás Předplatné Inzerce Kontakt Archiv Konference Waste forum

10/2017

Kazítka: „všichni o nich mluví, přitom nikdy nebyly objeveny“

Říjnové předkonferenční číslo, jehož hlavním tématem je Elektroodpad, je na světě. Kromě finálního programu konference PVO 2017, která se koná už tento týden, v časopise najdete:

  • Na podporu třídění a recyklace použitých baterií projel v první polovině září Českou republiku od západu na východ tříčlenný tým v barvách projektu Recyklojízda 2017. A jak jinak než na kolech na baterky. Skupinka vyjela 5. září z Aše a svou cestu zakončila 14. září v nejvýchodnější obci republiky Bukovec. Na cestě měla 23 zastávek v českých a moravských městech. Redakce OF se jízdy zúčastnila a vyzpovídala u toho manažerku marketingu společnosti Ecobat Evu Gallatovou.
  • „V diskuzích o „kazítkách“ velmi často používám jejich přirovnání k postavě Yettiho. Všichni o nich mluví, přitom u výrobků našich členů nikdy nebyly objeveny,“ diví se generální ředitel Evropského sdružení výrobců domácích spotřebičů. Jsou „kazítka“ pouhou „městskou legendou“ a pomohou štítky odolnosti navrhované Evropskou komisí předejít vzniku elektroodpadu? Odpovědi na tyto a další otázky v říjnovém rozhovoru s Radkem Hacaperkou.
  • Projekt REMOBIL už běží nějakou dobu. Čím byl projekt motivován a jakých výsledků dosáhl, se dočtete v článku Miloše Poláka ze systému sběru a recyklace elektroodpadu RETELA.
  • Obalový odpad je oblíbeným terčem kritiky. Ale představa, že by obaly najednou „zmizely“ a nakupovali bychom do svých skleniček a krabiček, je na druhou stranu dost odvážná. Efektivní řešení, tj. omezení vzniku odpadů jak z obalů, tak i potravinové ztráty, se nabízí využitím optimálního obalového systému. Příkladem podobného systému mohou být aktivní a inteligentní obaly, o nichž pojednává článek jedné z řečnic konference PVO 2017 Kataríny Kajánkové, nebo v poslední době populární, modulární obalový systém Bulk Modular Systém, o němž se dozvíte v článku Hynka Balíka.
  • Přestože Norsko kdysi odmítlo vstup do Evropské unie, je členem Evropského sdružení volného obchodu a podepsalo dohodu o Evropském jednotném trhu, která zemi ukládá povinnost plnit evropské směrnice v oblasti životního prostředí. A zatímco podíl recyklace komunálního odpadu je v Norsku na slušné úrovni, potravinový odpad je pro seveřany i nadále palčivým problémem. Jak se předchází odpadům na severu, se dozvíte v „norské“ reportáži.
  • A mnoho dalšího...

Příjemné čtení přeje redakce Odpadového fóra