Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.internal_encoding is deprecated in /DISK2/WWW/odpadoveforum.cz/www/new/libs/Nette/loader.php on line 30 11/2017 | odpadoveforum.cz
O nás Předplatné Inzerce Kontakt Archiv Konference Waste forum

11/2017

Co má společného omezení importu odpadů do Číny, těžba lithia a čistírenské kaly?

Omezení importu pevných odpadů do Číny pomůže nastartovat oběhové hospodářství v Evropě. Sledujete-li aktuální diskuze odpadového hospodářství, tak jste toto tvrzení určitě slyšeli. Souhlasíte s ním? Může čínský zákaz importu nastartovat tak potřebné investice do zpracovatelských kapacit nebo Evropa potřebuje ještě jiný impulz? Odpovědi na tyto otázky najdete v aktuální Polemice časopisu Odpadové fórum, který právě vychází.

Do polemiky se zapojili europoslanci Pavel Telička a Pavel Poc (Europoslanec), Petr Havelka (ředitel ČAOH), Jaroslav Tymich (president Asociace českého papírenského průmyslu), Soňa Jonášová (ředitelka Institut Cirkulární Ekonomiky), Petr Šulc (ředitel SPDS ČR) a šéfredaktorka časopisu Odpady Jarmila Šťastná.

K rozhovoru byl tentokrát pozván Jaroslav Pašmik, který pracuje jako vedoucí Centra managmentu udržitelnosti na Vysoké škole ekonomické v Praze. Odpadové fórum s ním navázalo spolupráci v návaznosti na právě řešený pilotní projekt na Praze 7, jehož cílem je redukce a prevence textilního odpadu. Jaroslav Pašmik seznámí čtenáře s Centrem i s navrhovaným řešením, jak přistoupit k situaci vzrůstajícího množství textilního odpadu.

Vzkaz z říjnové konference k tématu předcházení vzniku (prezentace ke stažení ZDE), kterou pro Vás redakce časopisu připravila, odpadů je jasný - v této oblasti je Česko zas o krok dál. Konference ukázala, že podniková, komunální a legislativní sféra bere velkou výzvu, kterou prevence vniku odpadu představuje, velmi vážně. Pochopitelně důležitým faktorem bude postoj budoucí nové vlády. Další podrobnosti se dočtete v rozsáhlé reportáži.

Stavební odpady jsou obrovskou výzvou. Obce nerozlišují, jestli je původcem, právnická osoba nebo občan. Důležité je, kolik stavebního odpadu se předá oprávněné osobě a kolik se ho v konečném důsledku neskládkuje. Dobrovolný svazek obcí Horažďovicko (DSO) na svém území postupně vytváří systém nakládání se stavebním odpadem, který splňuje všechny principy oběhového hospodářství.

V novém čísle nechybí odborný článek na velmi diskutovanou problematiku Lithia v Krušných horách, kde se nachází nejvýznamnější evropské naleziště sloučenin lithia (Li) v minerálu cinvalditu. Podle dosavadních poznatků obsahuje ložisko cca 3 % světových zásob Li. V posledních letech je lithium strategickým materiálem především pro akumulátory, nastupující elektromobilitu, ale rovněž pro speciální keramiku a slitiny hliníku. Možnostmi těžby a přepracování cinvalditu na obchodovatelnou formu – uhličitan lithný – je věnován obsah článku.

Hledali jsme také odpovědi, v čem se můžeme poučit od Izraele. V první polovině září totiž proběhla tradiční mise českých vodohospodářských firem a institucí do Izraele. S organizací vydatně pomohla Česko-izraelská obchodní komora a Ministerstvo zemědělství.

Čtenáře určitě budou zajímat dopady novely stavebního zákona, který bude účinný od prvního ledna 2018 nebo problematika nakládání s čistírenskými kaly, a nebo téma výskytu antibiotické rezistence na čistírně odpadních vod.

Odpověď na úvodní otázku v titulku je tedy zřejmá – vychází nové číslo odborného časopisu Odpadové fórum, které opět nabízí pestré čtené v oblasti průmyslové a komunální ekologie.

Příjemné čtení přeje Redakce OF.