Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.internal_encoding is deprecated in /DISK2/WWW/odpadoveforum.cz/www/new/libs/Nette/loader.php on line 30 6/2016 | odpadoveforum.cz
O nás Předplatné Inzerce Kontakt Archiv Konference Waste forum

6/2016

Designem proti odpadu. Vyšlo červnové OF.

Červnové číslo Odpadového fóra je skutečně designové: jak od pohledu, tak i po obsahové stránce. Má to i svoje opodstatnění: tématem června je Upcyklace. Co všechno se skrývá pod tímto cizojazyčným názvem, se dozvíme z článku o historii upcyklace a jejím významu v současném odpadovém (či přesněji bezodpadovém) hospodářství od pana inženýra Jiřího Aujezdského.

Směrem od teorie k praxi následuje článek věnovaný firmám a jednotlivým designérům, v nichž odpad evokuje tvůrčí živel. Mezi nimi je designérské studio Contiqua v čele s Jindřichem Fialkou, který tráví čas hledáním kvalitních materiálů mezi průmyslovým odpadem. A že má velký prostor: průmyslový odpad v České republice tvoří velký procentový podíl z celkové produkce odpadů. Firma Respiro bere heslo „od kolébky ke kolébce“ velmi vážně. Opotřebované věci, jako cyklistické duše a reklamní plachty, doprovází k jejich nové kolébce v podobě designových batohů a firemních doplňků.

Je příznační, jak se každý protagonista snaží přijit s vlastní teorií vzniku upcyklace. Zatímco Respiro naznačilo, že by za vším stali české zlaté ručičky, dámskou část redakce obzvláště potěšilo prohlášení pana inženýra Aujezdského o tom, že „velkými inovátory byly hlavně ženy“. Ovšem obě verze se navzájem nevylučují.

Tímto ovšem „designové“ povídání nekončí. Červnová polemika se věnuje očekávané evropské směrnici o ekodesignu. Co všechno má obsahovat, aby podporovala opravitelnost, trvanlivost a recyklovatelnost výrobků? Účastníci debaty navrhli řádu dílčích nápadů: od povinného kódového značení použitých materiálů přes systém bonusů a malusů až po ekologickou daň.

 V rozhovoru s panem profesorem Hyžíkem se redakce soustředila na situaci energetického využití odpadu v České republice. Na pozadí novely zákona o odpadech je toto téma kontroverzní a slovy pana profesora v České republice „je obhájce energetického využití odpadu považován při nejmenším za zločince“. Zeptali jsme se pana profesora i na jeho dlouhodobou švýcarskou zkušenost. „Jestli se mě ptáte na rozdíl mezi Českou republikou a Švýcarskou konfederací, tak bych musel být minimálně Fryderyk Chopin, kdybych ten rozdíl měl vyjádřit hudbou, “ prohlásil během rozhovoru. Jak moc se to panu profesorovi povedlo, posuďte sami.

Druhé velké téma čísla se týká pachové problematiky. Je možné objektivně zavést emisní limity pro pachové látky?  O snaze senátorky Jitky Seitlové o vymezení „obtěžujícího zápachu“ pojednává redakční článek s názvem „Limity a měření zápachu“.  Paní inženýrka Petra Auterská ve svém článku „Jak posuzovat zápach“ popisuje metodologii objektivního měření.

Získá pan docent Miroslav Sedláček Evropskou cenu vynálezce roku? Rozhodnutí padne 9. června v Lisabonu. Mezitím čteme jeho článek v novém OF věnovaný objevné turbině, za kterou byl nominován, a držíme mu palce.

Zajímavou novinkou toho čísla je nová pravidelná rubrika „Porovnání krajů“. Jak vyplývá ze samotného názvu, v následujících sedmi měsících se budeme věnovat porovnání dvojic krajů z pohledu relevantních aspektů životního prostředí. Výstižný text bude doprovázet přehledná infografika, která vychází z roční Souhrnné zprávy o životním prostředí zpracované organizací CENIA.