Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.internal_encoding is deprecated in /DISK2/WWW/odpadoveforum.cz/www/new/libs/Nette/loader.php on line 30 7/8/2017 | odpadoveforum.cz
O nás Předplatné Inzerce Kontakt Archiv Konference Waste forum

7/8/2017

Naštvaný čtenář, dobrý čtenář

  • Od roku 1995 je prodej a používání azbestových materiálů zakázán. Pokud si ale myslíte, že azbest jako zdroj ohrožení veřejného zdraví je pro nás už minulostí, pak se mýlíte, tvrdí Zoja Guschlová, soudní znalkyně se specializací azbest a ostatní anorganická vlákna. V České republice je podle ní relativně nízká znalost o nebezpečí azbestu, zdravotních rizicích spojených s expozicí organismu azbestovými vlákny. Příkladů negativní praxe je podle paní doktorky v Česku víc než dost. Stačí se zmínit o tom, že Česká republika má více než 20 kamenolomů, kde se těží kámen obsahující azbest. Těžený kámen se zpracovává na různé frakce, které se dále využívají jako kamenivo ve stavebnictví. O dopadu podobné praxe a způsobech řešení se dočtete v letním dvojčísle OF.
  • Americký prezident Donald Trump formálně splnil svůj předvolební slib a vyhlásil odstoupení USA od Pařížské dohody o globálním snižování emisí skleníkových plynů. Pařížská dohoda je podle něj na jednu stranu příliš nákladná a omezuje konkurenceschopnost USA a druhou stranu její dopad na snižování globální teploty do roku 2100 je nepatrný a zanedbatelný. Samotná možnost odstoupení je diskutabilní, nicméně pořád platí hypotetická otázka: Má klimatická dohoda z Paříže význam pro ostatní státy bez účasti USA? Nad touto otázkou v letní polemice hloubali pan profesor Bedřich Moldan, Ministerstvo průmyslu a obchodu a Pavel Zámyslický  z odboru energetiky a ochrany MŽP.
  • V půlce června ve Valdštejnském paláci v Praze se uskutečnilo slavnostní vyhlášení prvního ročníku soutěže „Přeměna odpadů na zdroje“. Soutěž probíhala v pěti kategoriích a zapojilo se do ní široké spektrum účastníků. Celkem se do ní přihlásilo 127 soutěžících z řad odborné a občanské veřejnosti. V naší letní reportáži z vyhlášení se dozvíte, proč sídlo Senátu bylo plné školáků a která z firem dokáže zužitkovat odpad nejlépe. 
  • Naštvaný čtenář je především pozorným čtenářem. Právě takovým je věnována naše nová rubrika „Ohlas čtenářů“. První zveřejněný příspěvek se věnuje významu oběhového hospodářství v prostředí české každodennosti a hledá odpověď na věčnou otázku: „Kde nastala chyba?“
  • 10. června byla v hlavním městě Kazachstánu Astaně zahájena mezinárodní výstava Expo 2017, která potrvá do 10. září. Hlavním tématem expozice je „Energie budoucnosti“ s podtématy „Snižování emisí“, „Energetická účinnost“ a „Energie pro všechny“. Slavnostního otevření se zúčastnil i český prezident, který otevřel český pavilon. O jaké druhy alternativních energií mají Kazaši zájem a co jim může Česká republika nabídnout, se dozvíte v článku věnovanému Expu 2017.

S přáním hezkého zbytku léta,

Vaše Redakce OF