Říjnovým tématem OF je již tradiční téma Elektroodpad. Zabýváme se tím už několikátý rok, a pořad je tu dost materiálu k projednání a diskuzi. Nové tváře a čerstvé myšlenky přibývají rok co rok. Mezi naše pravidelné přispěvatele se přidala i naše kolegyně Markéta Švančarová s příspěvkem, věnovaným přínosu sběru a recyklace mobilních telefonu z hlediska LCA metody, čemuž se mladá vědkyně věnuje ve svém aktuálním doktorandském výzkumu. Vyhodnocením dat zpětného odběru elektrozařízení a odděleného sběru elektroodpadu se zabývá ve svém stejnojmenném článku kolektiv autorů z České informační agentury životního prostředí. Ani říjnový rozhovor neunikl elektrotématu. Michal Šnírer, který má na starosti sběrnou sít společnosti Asekol, se nám svěřil o pokrocích v nelehké činnosti jeho společnosti.
Vedlejším tématem podzimních stránek OF je Energetická efektivita budov. Pro redakci se jedná o tematický debut, a zda jsme v souboji s časem a obrovským množstvím informací obstáli důstojně, můžete posoudit sami. Petr Zahradník z partnerské organizace Česká rada pro šetrné budovy se ve svém článku zaměřil na pojem „šetrné budovy“ a jeho využití v zadávání veřejných zakázek. Tím, jak taková budova s nulovou spotřebou energie vypadá, se zabývá Energetické centrum z Českých Budějovic. Metodologii EPC a úsporám při renovaci se věnuje Vladimír Sochor, ředitel odboru energetické účinnosti a úspor MPO.
Ve světle posledních události v českém politickém a veřejném životě je Finsko pro nás zvláště obdivuhodnou krajinou:je totiž první zemí, která vydala stavební povolení pro podzemní úložiště jaderného odpadu. V září redakce zavítala na finské břehy a přinesla Vám čerstvý report o stavu odpadového hospodářství a životního prostředí v tomto jezerním státu.
V polemice se redakce zabývá vodním problémem: růstem poplatků za odběr podzemní vody. Samozřejmě, jako každá jiná polemika, ani tato se neobejde bez kritiky návrhu (tentokrát vodního)novely zákona. O tom, co účastníci polemiky návrhu vyčítají, se dočtete v jejich odpovědích na otázku redakce: Jak by se podle Vás měla změnit cenotvorba za vodné a stočné v ČR?
Barevné listí, déšť za okny a úchvatné čtení – to je pro nás pravý podzim. Na podzimní potřeby svých čtenářů jsme mysleli dlouho předem a připravili jsme pro Vás speciální přílohu s názvem Rozhovory OF. Setkáte se v ní se zajímavými osobnostmi ze světa a domova: nebudou tam chybět ani čeští ministři, politici, místní starostové a vůbec ne zahraniční hosté. Témata jsou stejně rozmanitá jako hosté samotní: skládkování, jaderné úložiště, energetické hospodářství, evropská a zahraniční politika, najedete tu zkrátka skoro všechno. Pokud jste milovník diskuzí a dvanáctistránková příloha Vám nestačí, dorazte na naši konferenci Předcházení vzniku odpadů, která se bude konat 24 a25 října v Praze. Budeme se na Vás těšit,
Redakce OF